Navigace: Naše včelky > Náš ČESKÝ MED

Náš ČESKÝ MED

Medík připravený k prodeji.....jpg
Stáčení medu.jpg

 

Často se nás lidé ptají jak poznat opravdu kvalitní med a proč prodáváme med tak " draze" ???..Rozpoznat kvalitní med není opravdu jednuché a i dnes bežně dochází k jeho pančování naprosto rafinovaným způsobem(přimíchání vody, sirupů, chemie atd.)Jako čestného hobby včelaře a ostatní přátele včelaře nás však tyto metody bohužel hodně poškozují! A proto poskytujeme několik dobrých rad:

Cena:   Pokud narazíme na med u kterého se pohybuje cena stokorun za kilogram, je to jasná známka, že v tomto případě bude něco špatně!!! Můj tatínek mně naučil jedno takové přirovnání: Kolik stojí kilogram másla, tolik stojí kilogram kvalitního medu.

Vizuální kontrola:  když se podíváme na med ve sklenici proti světlu měl by být čirý, přípustný je pouze obsah pylu, pokud však med obsahuje nečistoty - tráva, vosk atd. značí  to špatnou hygienu prostředí ve kterém je med stáčen...Med by měl být konzistentní v celém objemu a netvořit různé vrstvy - vyjímka pouze u medu, který krystalizuje!!

Konzistence: Opravdu dobrý med má být hodně hustý avšak tekutý, v žádném případě nesmí ve sklenici " šplouchat" Při přelévání většího množství má med " uzlíkovat a zpívat"

Pěna a bublinky: Pěna se může objevit z obsahu pylu nebo z vlhkosti - špatně uzavřená láhev. Bublinky v medu nejsou závadou, vznikají při stáčení medu do sklenice.

Krystalizace je přirozenou vlastností medu, lze ji odstranit zahřátím ve vodní lázni max. na teplotu 45 stupňů!!!

Krystalizace je závislá na poměru obsahu glukozy a fruktozy v konkrétním medu.Více glukozy obsahují medy květové, proto také dříve krystalizují. Lesní medy obsahují naopak více fruktozy a krystalizují pomaleji.

Doporučené skladování medu: Med skladujte ve skle, v suchu a temnu v teplotě do 25 stupňů!!!